Aktualności
Nasze dubelty wracają już z Afryki!
Jednym z założeń badań prowadzonych w projekcie "Czynna ochrona dubelta Gallinago media w obszarze Natura 2000 Dolina Górnej Narwi" było poznanie fenologii migracji dubelta oraz dostosowanie do niej czynnych zabiegów ochronnych. W tym celu wyposażono ptaki w 20 miniaturowych (0,9 g) loggerów zwanych geolokatorami. Urządzenia te rejestrują poziom natężenia światła oraz aktualną godzinę.
Dzięki temu po odłowieniu ptaków i zgraniu danych z nadajników, przy użyciu specjalnego oprogramowania, jesteśmy w stanie określić godzinę wschodu i zachodu słońca w miejscach, w których przebywały nasze dubelty, a następnie w przybliżeniu długość i szerokość geograficzną w jakiej się znajdowały.
Dzięki pięciu samcom, które powróciły do nas po roku udało nam się określić kiedy nasze dubelty opuszczają lęgowiska, gdzie zimują oraz kiedy do nas wracają. Migracje jesienną ptaki rozpoczęły średnio 20 sierpnia zaś na lęgowiska powróciły ok. połowy kwietnia. Wiemy też, że jeden z nich lecąc na zimowiska do zachodniej Afryki przeleciał bez żadnego przystanku ok. 6000 km w ciągu zaledwie trzech dni! Dane z geolokatorów pokazują, że podczas migracji wiosennej, w początku kwietnia ptaki dolatują do południowych części Europy, gdzie jak raportują ornitolodzy spotkać je można żerujące na porośniętych niską trawą wilgotnych zboczach górskich mi. Włoch, Grecji czy Bułgarii.
Jeszcze kilka dni i będziemy mogli usłyszeć pierwsze tokujące samce w Dolinie Górnej Narwi o czym oczywiście nie zapomnimy z radością poinformować!