Skip to main content

Ostoje PTOP

woj. podlaskie

Co słychać na Honczarowskiej Grobli

 Dziaka_oznaczona PTOP jest właścicielem prawdopodobnie pierwszego, społecznego rezerwatu przyrody. To kilka hektarów łąk zwanych Batalionowymi, położonych nie byle gdzie, bo na Bagnach Biebrzańskich, przy Grobli Honczarowskiej. Koszenia, wyjatkowo mozolne, ręczne, ustawiamy tak, aby były jak najbardziej przyjazne lęgnącej sie tam wodniczce. Równocześnie zakończyliśmy koszenie na działce położonej na Krynickiej Bieli (ok. 300 m na wschód od wieży na Bagnie Ławki). Ta powierzchnia dała wyjątkowo w kość naszym kosiarzom. Już samo dojście oznacza niezłą przeprawę przez krzaczory, trzcinę i kanały, które trzeba pokonywać na każdym razem, gdy chce się choć na chwilę przysiąść na czymś suchym. Pewien wyjątkowo podstępny i ukryty w wysokich turzycach rów omal nie pochłonął jednego z wykonawców. 

Łąki biebrzańskie pozostawione same sobie, nie koszone, błyskawicznie zarastają najpierw wysokimi turzycami, trawami, w wilgotniejszych miejscach trzciną, a zaraz potem brzozą. Po wyznaczeniu na mapie powierzchni do koszeń w danym roku, nasze zadanie polega na oznaczeniu jej w terenie. Jako że zwykle są to jednorodne powierzchnie łąk, bez dróg czy miedz pomagających w orientacji w terenie, ustalenie, gdzie wstawić tyczki ozdobione kolorową taśmą, bywa bardzo trudne.

Gdy wykonawca zakończy koszenie, sprawdzamy jeszcze raz powierzchnię i lokalizację skoszonej łąki w celu dokonania rozliczeń. Tu jest już łatwiej, bo w końcu chodzi się po skoszonym...

Batalionowa

J Banach

 

Puszcza Knyszyńska

Puszcza Knyszyńska

Ostoja ptaków PTOP "Puszcza Knyszyńska"
Lokalizacja: dolina rzeki Świniobródki nieopodal jej ujścia do Płoski, niedaleko wsi Downiewo
Woj.: podlaskie; gmina: Michałowo
Status obszaru: obszar Natura 2000
Powierzchnia własności PTOP: 15,5500 ha

Bagno Wizna

Bagno Wizna

Ostoja ptaków PTOP "Wizna - Pulwy"

Lokalizacja: Dolina Narwi
Woj.: podlaskie; gm. Wizna i Rutki; wsie: Wizna, Włochówka, Grądy Woniecko
Status obszaru: Natura 2000, otulina Biebrzańskiego Parku Narodowego
Powierzchnia własności PTOP: 22,4300 ha

Bagno Tykocin

Bagno Tykocin

Ostoja ptaków PTOP "Bagno Tykocin"
Lokalizacja: zalewowa dolina Narwi pomiędzy Narwiańskim a Biebrzańskim Parkiem Narodowym
Woj.: podlaskie; gm. Tykocin i Krypno; miasto: Tykocin oraz wsie: Góra i Kulesze Chobotki
Status obszaru: na części użytek ekologiczny
Powierzchnia: 163,9463 ha

Dolina Górnej Narwi

Dolina Górnej Narwi

Ostoja ptaków PTOP "Dolina Górnej Narwi"
Lokalizacja: dolina Narwi na odcinku od wsi Narew do wsi Zawyki
Woj.: podlaskie; gminy: Narew, Bielsk Podlaski, Wyszki, Suraż i Zabłudów
Status obszaru: obszar Natura 2000
Powierzchnia własności PTOP: 383 ha

 

Wiosenne rozlewiska

Rozlewiska na gródeckich łąkachPiękna pogoda, jaka nas w końcu zaszczyciła w ostatni weekend, spowodowała iż na dobre zniknęły ślady długiej w tym roku zimy. Śnieg na łąkach i polach praktycznie stopniał w przeciągu dwóch dni więc wiele lokalnych rzeczek i strumyków wylało na przyległe łąki. Rowy melioracyjne zapełniły się po brzegi, co dodatkowo zatrzymało wodę w dolinach rzecznych. Na niebie zaś ruszyła lawinowo migracja. Na wielu łąkach, w tym także należących do Towarzystwa pojawiły się setki ptaków. W dolinie rzeki Supraśli na naszych łąkach gródecko-michałowskich pojawiły się licznie rycyki, krwawodzioby, kuliki, kszyki, dubelty, czajki, śmieszki, oraz kaczki i gęsi. Na noclegowisko przyleciały też dwa kormorany. Zachęcamy do wiosennych obserwacji!