Aktualności
Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z wyjazdu studyjnego do Norwegii. Widok śniegu działa bardzo odświeżająco przy tym upale.
W ramach realizacji projektu "Ochrona ptaków siewkowych poprzez wypas i budowę obiektów małej retencji…” współpracujemy z organizacją BirdLife Norge .
Teraz właśnie spotkaliśmy się z jej przedstawicielami podczas wizyty studyjnej w Norwegii.
Zwiedzaliśmy teren na wyspie Herdla (okolice Bergen) gdzie na 400 ha ekstensywnie uprawianych łąk chronione są lęgowiska ptaków siewkowych: czajek, rycyków, ostrygojadów i krwawodziobów. Łąki są w części koszone a na części wypasane są tam krowy rasy norweska czerwona ϑ.
Obserwowaliśmy też skowronki, rzepołuchy, edredony i czernice oraz 6 kulików wielkich już w trakcie jesiennej migracji.
W bardzo pięknym centrum edukacyjnym, gdzie część eksponatów dla dzieci zaprojektował Jo Nesbø (warto zerknąć jak to wygląda: https://www.facebook.com/herdlamuseum), mieliśmy czas na zaprezentowanie pracy naszych organizacji.
Kolejny dzień to przejazd na płaskowyż Hardangervidda. Tutaj na wysokości ponad 1000 metrów gniazdują dubelty.
Z ciekawych obserwacji, oprócz tokujących dubeltów mieliśmy: pardwy mszarne, jera w szacie lęgowej, nura czarnoszyjego oraz ze ssaków liczne zające bielaki. W terenie byliśmy między 21 a 1 w nocy.
Już za dnia, na odsłoniętym płaskowyżu, w krajobrazie tundrowym zobaczyliśmy siewki złote, mornele, biegusy zmienne, górniczki, pardwy górskie, świergotki łąkowe oraz myszołowa włochatego na gnieździe zbudowanym na półce skalnej, na urwisku – bezpośrednio przy drodze.
Z nie-ptaków – uciekał przed nami jeden leming – to nie jest dobry rok na gryzonie.
Na koniec, przed odlotem do Polski, zwiedzaliśmy też muzea w Oslo, min.: bardzo dobrze wyposażone Muzeum Historii Naturalnej.
Czekamy teraz na rewizytę w Polsce, mamy nadzieję, że zobaczymy się w przyszłym roku.