Remont mostków drewnianych z piętrzeniem
Prace zrealizowane w ramach renaturalizacji łączą się ze sobą, jedne zadania stanowiły przygotowania do wykonania kolejnych etapów, które obecnie funkcjonują jako kompatybilna całość. Najpierw przygotowanie starorzeczy (przekopy, oczyszczanie), następnie otwarcie przepływów (przepusty w formie mostów z piętrzeniem, grobla z przewałami umożliwiająca swobodny przepływ wielkich wód w okresie wiosennym) i wreszcie piętrzenie wody (budowa 2 progów).
Uszkodzenie któregoś z elementów doprowadzi do zachwiania uzyskanego stanu. Dlatego niektórym budowlom, po dekadzie funkcjonowania, też należą się pewne poprawki. Dodatkowo, koledzy po fachu, czyli naturalni inżynierowie od piętrzeń i retencji, jakimi są bobry, postanowiły zagłębić i wgryźć się w temat renaturalizacji. I to dosłownie. Przegryzione pale, ścianki mostów i korytarze bobrowe naruszające konstrukcję grobli, przyśpieszyły konieczność remontu.
Wykonano remont 3 drewnianych mostków z piętrzeniem, zlokalizowanych na grobli Rzędziany-Pańki. Wymieniona została nawierzchnia, barierki oraz uszkodzone przez bobry pale i ścianki, które dodatkowo zabezpieczono siatką. Liczymy, że odnowione budowle będą funkcjonować i spełniać swoje funkcje w dolinie Narwi, przez co najmniej kolejne 10 lat.