Skip to main content

Wznowienie książki Puchalskiego

"Wśród trzcin i wód" jest trzecim z kolei albumem Włodzimierza Puchalskiego z czterotomowej Zielonej serii, który Lasy Państwowe wydały w formie albumu zdjęć wraz z audiobookiem.

Tytuł ukazał się w 1955 r. i od tamtej pory nie był wznawiany. Podobnie jak Bezkrwawe łowy i Wyspa kormoranów - wydane wcześniej przez Lasy Państwowe książki tego autora - Wśród trzcin i wód odtworzone zostało w formie i układzie z lat 50. Poszukiwania zdjęć do książki trwały prawie dwa lata, ale dzięki temu udało się odszukać niemal wszystkie oryginalne negatywy. Zeskanowano je, a otrzymane w formie plików pozytywy poddano cyfrowej rekonstrukcji, usuwając z nich rysy, ślady po kurzu oraz ubytki w obrazie. I w ten oto sposób ów długotrwały i mozolny proces pozwolił na zaprezentowanie zdjęć Mistrza w nowej, lepszej jakości, co mogą Państwo sami ocenić oglądając album.

Obecnie w fazie produkcji znajduje się W krainie łabędzia - ostatni, czwarty tom Zielonej serii Włodzimierza Puchalskiego. Ten tytuł w nowej formie ukaże się na początku października.

Audiobook (płyta CD z plikami mp3) to prawdziwa uczta dla słuchaczy, przed którymi ponad osiem godzin dźwiękowego obcowania z przyrodą i z ludźmi z czasów fotograficznych wypraw Włodzimierza Puchalskiego. Wystąpiło tutaj aż 36 odtwórców ról, wcielając się w 46 postaci przewijających się przez 20 opowiadań. Akcja książki rozgrywa się na przełomie lat 40. i 50. ubiegłego wieku w okolicach Milicza, Żmigrodu i Potaszni, wśród rozległych kompleksów trzcin i wód dolnośląskich Stawów Milickich. Napisane w wartkim tempie i charakterystycznym dla Puchalskiego stylu, opowieści wciągają słuchacza już od pierwszych chwil, kiedy to wypływają z żoną łodzią na spotkanie z pierwszymi gęsiami i budzącą się wiosną.

***

Poza tytułem Wśród trzcin i wód w księgarni Lasów Państwowych pod adresemwww.sklep.bedon.lasy.gov.pl dostępny jest cykl Filmoteka leśna. W jego ramach prezentowane są najlepsze filmy przyrodnicze, zrealizowane w ciągu ostatnich lat przez Lasy Państwowe. To między innymi takie tytuły, jak: Moczary i uroczyska, Rok w puszczy, Las potrzebuje drewna, Skrzydlaci sprzymierzeńcy lasu czy Leśny przewodnik po Bieszczadach. Filmy dostępne są w zestawach po 3 tytuły na jednym DVD.

Miłośników ptaków ucieszy zapewne fakt, że znów pojawił się nieobecny przez ostatnie miesiące na rynku popularny tytuł Jaki to ptak. Dotychczas były to 4 płyty do rozpoznawania głosów ptaków, a na każdej znajdowało się po 40 głosów, które lektor opisywał tak, by można je było odróżnić w terenie. Teraz głosy wszystkich 160 gatunków ptaków umieszczone zostały na jednej płycie w postaci plików mp3.

Cały czas seria Jaki to ptak dostępna jest również w języku angielskim. Box płytowyWhat’s That Bird to zupełnie nieobcojęzyczne głosy ptaków z angielskim lektorem oraz głosy ssaków i płazów z piątej w zestawie płyty The Secrets of the Primeval Forest.

Fragment audiobooka:

https://www.youtube.com/watch?v=4GabjVxJabE

logo ue