Skip to main content

Ptaki Puszczy Białowieskiej - spotkanie autorskie online z Adamem Zbyrytem

W tym roku ze względu na ograniczenia "Popołudniowa kawka z mlekiem", czyli cykl spotkań przyrodniczych organizowanych przez Polskie Towarzystwo Ochrony Ptaków (PTOP) i Wydział Biologii Uniwersytetu w Białymstoku odbędzie się w nowej formule - jako spotkanie online. Planowany termin spotkania: 17.12.2020, godz. 19:00 na platformie blackboard: https://tiny.pl/768cm

Tematem przewodnim są tym razem ptaki Puszczy Białowieskiej. Zagadnienie nieprzypadkowe, gdyż właśnie ukazała się książka o tych niezwykłych zwierzętach, w której autorem tekstów jest Adam Zbyryt, występującego tym razem w dwóch rolach, pracownika Wydziału Biologii UwB i PTOP. Oprócz opowieści o ptakach zawiera ona wiele wspaniałych zdjęć mieszkającego w Puszczy Białowieskiej na stałe, znanego dziennikarza, pisarza i przyrodnika– Adama Wajraka.

Puszcza Białowieska to miejsce wyjątkowe pod każdym względem – począwszy od ogromnych drzew, przez duże ssaki, jak osławione żubry, drapieżne wilki i rysie, rzadkie ptaki i owady, a kończąc na niezwykłych roślinach, porostach i grzybach. To jedyny obszar, gdzie można spotkać wszystkie dziewięć gatunków europejskich dzięciołów i cztery gatunki muchołówek, ale lista zasiedlających ją gatunków ptaków jest znacznie dłuższa. Nic dziwnego, że każdego roku do Puszczy zjeżdżają zastępy ornitologów z całego świata.

Nie tylko ogromna różnorodność gatunków ptaków wyróżnia Puszczę Białowieską na tle innych europejskich lasów. Najbardziej wyjątkowe jest bowiem to, że jej skrzydlaci mieszkańcy zachowują się jak ich przodkowie żyjący tysiące lat temu, w czasach gdy dużą część Europy porastały prastare lasy. O tym właśnie jest ta książka – o niezwykłych zachowaniach ptaków w samym sercu najlepiej zachowanego lasu w Europie. Znalazły się w niej znakomite gawędy biologa Adama Zbyryta i unikalne zdjęcia Adama Wajraka, który ma szczęście mieszkać na terenie Puszczy.

Adam Zbyryt – biolog, ornitolog, propagator nauki. Miłośnik emocjonalnego i intelektualnego życia zwierząt. Z wykształcenia leśnik, od prawie 10 lat zajmuje się ochroną ptaków w Puszczy Białowieskiej. Zawodowo związany z Polskim Towarzystwem Ochrony Ptaków, gdzie pełni funkcję kierownika do spraw nauki i ochrony przyrody, oraz Wydziałem Biologii Uniwersytetu w Białymstoku. Członek rady Fundacji Niech Żyją! działającej na rzecz wprowadzenia zakazu polowań na ptaki. Specjalizuje się w czynnej ochronie ptaków opartej na naukowych podstawach. Autor i współautor ponad 50 artykułów naukowych oraz licznych tekstów popularnonaukowych. Jego główne zainteresowania to nowoczesne metody ochrony i badania ptaków, barwne aberracje upierzenia oraz stres i strach u zwierząt."

plakat      kruk3     strzyżyk 4765     sóweczka 0411

logo ue