Bociania interwencja strażaków
Na początku kwietnia 2009 r. otrzymaliśmy zgłoszenie od gospodarza ze wsi Gorodzisko w powiecie hajnowskim o gnieździe bocianim, którego zasiedlenie było niemożliwe z powodu zarośnięcia gałęziami.
Bocian niejednokrotnie podlatywał do gniazda, jednak nie był w stanie wylądować, a kolejne próby mogły skończyć się zranieniem zwierzęcia.Wysokość, na której znajdowało się gniazdo jak i liczne gałęzie utrudniały możliwość samodzielnego przycięcia gałęzi. Konieczny był podnośnik. Ale skąd? Wykonaliśmy telefon do Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Hajnówce, jednostki dysponującej odpowiednim sprzętem. Jak się okazało KPPSP w Hajnówce dysponuje nie tylko sprzętem ale także dobrą wolą i chęcią pomocy. W 8 kwietnia 2009 r. o godz. 15.30 spotkaliśmy się w Gorodzisku. Panowie przy pomocy podnośnika błyskawicznie oczyścili gniazdo. Teraz czekamy już tylko na zasiedlenie gniazda przez bociana Floriana (bo tak go nazwaliśmy) z Gorodziska.
Zdajemy sobie doskonale sprawę, że straż pożarna jest formacją zajmującą się przede wszystkim walką z pożarami, ratowaniem życia i zdrowia ludzkiego. Zwróciliśmy się z prośbą o interwencję, która nie należy do obowiązków KPPSP w Hajnówce. Mogliśmy liczyć tylko na dobra wolę, ale jak się okazało strażakom z Hajnówki jej nie brakuje. Dlatego tym bardziej pragniemy serdecznie podziękować Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Hajnówce za nieocenioną pomoc.
Polskie Towarzystwo Ochrony Ptaków każdego roku otrzymuje kilkadziesiąt zgłoszeń dotyczących problemów z bocianimi gniazdami. Dotyczą one zwykle:
- usytuowania gniazda na czynnym kominie, na budynku przeznaczonym do rozbiórki lub dachu, który ma być remontowany;
- zawalenia się istniejącego słupa, zsunięcia się gniazda z dachu lub złamania się drzewa z gniazdem;
- zbyt ciężkiego gniazda zagrażającego trwałości konstrukcji dachu i bezpieczeństwu ludzi;
- zanieczyszczania odchodami dachu i obejścia, gdy gniazdo jest posadowione na lub bardzo blisko budynku mieszkalnego.
Staramy się pomagać kiedy to tylko możliwe. Niestety, każda interwencja wiąże się z kosztami, szczególnie wysokimi w przypadku instalacji słupa z platformą. W tym roku PTOP nie dysponuje środkami na te cele. Niemniej zachęcamy do zgłaszania problemów związanych z bocianimi gniazdami. Mamy nadzieję, że przekazane przez Państwa informacje pomogą nam w staraniach o środki na następny rok. Pragniemy zaznaczyć, że nie tworzymy sztucznych miejsc lęgowych w miejscach, gdzie bociany same nie inicjują budowy gniazda.
Przypominamy, że od 1 marca do 16 października w stosunku do gniazd bociana białego oraz gniazd innych gatunków objętych ochroną prawną obowiązuje okres ochronny. W przypadku konieczności usunięcia gniazda prosimy kontaktować się z Regionalną Dyrekcją Ochrony Środowiska.
W wypadku problemów z gniazdami i platformami umieszczonymi na słupach energetycznych prosimy zwracać się bezpośrednio do PGE Dystrybucja Białystok sp. z o. o.